Czym jest faktoring bez regresu i czy jest korzystny?

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na skorzystanie z opcji faktoringu, który ma za zadanie optymalizację ryzyka współpracy z kontrahentami. Czym w istocie jest faktoring? Czy takie rozwiązanie się opłaca i komu jest dedykowane? 

faktury

Czym jest faktoring bez regresu? 

Faktoring bez regresu, zwany również faktoringiem pełnym, jest przejęciem przez faktora (wyspecjalizowanej instytucji finansowej) ryzyka niewypłacalności kontrahentów faktoranta (przedsiębiorcy/firmy). Mówiąc prościej – firma faktoringowa wypłaca należność klientowi, zaraz po przekazaniu kopii wystawionej jego kontrahentowi faktury. Jest to możliwe dzięki ubezpieczeniu owej należności przez faktora lub wykorzystaniu polisy ubezpieczeniowej klienta. Jak to wygląda w praktyce? Na początek trzeba oczywiście podpisać umowę z faktorem. Następnie w momencie wystawienia faktury swojemu kontrahentowi, przesyłamy jej kopię do instytucji finansowej. Faktor wypłaca nam nawet 90% wysokości faktury nawet w przeciągu 24 godzin, a później zajmuje się monitorowaniem spływu należności. Co więc dzieje się z pozostałymi 10% naszej należności? Zostanie nam ono wypłacone w momencie, kiedy minie termin płatności faktury. Należy się jednak liczyć z tym, że będzie to kwota pomniejszona o wynagrodzenie dla faktora. 

Faktoring pełny – dla kogo? 

Faktoring bez regresu przeznaczony jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy stawiają na dynamiczny rozwój firmy, również na rynki zagraniczne. Powinien korzystać z niego każdy, kto chce zabezpieczyć się na wypadek niewypłacalności kontrahenta i komu zależy na szybkim uzyskaniu gotówki za sprzedaż produktów lub usług. Jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy planują nawiązać współpracę z nowymi kontrahentami, ale obawiają się o ich wypłacalność. Ponadto jest to świetny sposób na monitorowanie swoich płatności i zachowanie pełnej płynności finansowej firmy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ posiadanie finansów pozwala na inwestycje, a co za tym idzie – osiąganie wyższych dochodów. 

Z  faktoringu bez regresu chętnie korzystają firmy zajmujące się eksportem. Pozyskując kontrahentów na rynkach zagranicznych często mamy utrudnione możliwości sprawdzenia ich wypłacalności i rzetelności, a wyegzekwowanie należnej nam zapłaty jest bardzo skomplikowane. Korzystając z usług wyspecjalizowanej instytucji finansowej, nie musimy się już o to martwić. Z tego rozwiązania chętnie korzystają też spółki giełdowe oraz takie, które posiadają udziałowców poza granicami Polski. Jednak każda, nawet mniejsza firma zajmująca się jakąkolwiek sprzedażą produktów i usług może skorzystać z faktoringu bez regresu, aby zabezpieczyć finansową płynność swojego interesu. 

Czy to się opłaca? 

Choć, oczywiście, faktor pobiera należne sobie wynagrodzenie, to faktorant zyskuje pewność i gwarancję braku zatorów finansowych. To natomiast skutkuje możliwością stałego rozwijania firmy. Ponadto to właśnie faktor zajmuje się monitorowaniem płatności, finansowaniem, administrowaniem, windykacją oraz ochroną przed niewypłacalnością. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skupić się na prowadzeniu firmy i dynamicznym jej rozwijaniu.

PIT

Powiązane artykuły